Faculty & Staff Directory

Search faculty or staff using this page.

Search the Directory

Business Technologies

Lauri D Arnold-Calder

Department Chair

Kara N Booth

Program Director / Instructor I

Luke A Bourgeois

Director of Dual Credit

Bonnie S Cobb

Adjunct Instructor

Samuel J Dockens

Interim Director of Information Technology

Alicen B Flosi

Adjunct Instructor

Stephen A Hudnall

Instructor I

Sharon B Jacobs

Frank J. Robinson Center, Silsbee Coordinator

Susan L Joiner

Adjunct Instructor

Steven C Joiner

Adjunct Instructor

Tamalla Jones

Adjunct Instructor

Kevin D Malouf

Adjunct Instructor

Gary L Perkins

Adjunct Instructor

Carole L Peyton

Adjunct Instructor

Jonathan C Pratt

Instructor I

Lizzette Rivera-Estronza

Instructor II

Sean Stewart

Adjunct Instructor

Timothy J Storbeck

Instructor II

Linda S Stoudemayer

Business and Computer Information Systems Program Director

Benjamin C Thacker

Adjunct Instructor

Steven D Veron

Adjunct Instructor

Ira L Wilsker

Instructor IV

General Education and Developmental Studies

Widad H Abedelwahab

Instructor I

Joyce Alexander

Adjunct Instructor

Karol L Allen

Adjunct Instructor

Mary Baker

Adjunct Instructor

Christopher L Bates

Adjunct Instructor

Renee E Bourgeois

Adjunct Instructor

Brenda S Bourque

Adjunct Instructor

Camille Briggs

Adjunct Instructor

Sonya Y Briscoe

Adjunct Instructor

Cheylyn D Brown

Adjunct Instructor

Donna N Burnside

Instructor I

Joseph Cantu

Adjunct Instructor

Ken M Carona

Adjunct Instructor

Kristyn H Cathey

Adjunct Instructor

Renee Celeste

Adjunct Instructor

Joshua S Cobb

Adjunct Instructor

Stephen L Comer

Adjunct Instructor

Sharon M Courmier

Adjunct Instructor

Patricia A Culbertson

Adjunct Instructor

Alfred De La Rosa

Math Instructor II

Regina O Drake

Instructor I

Caitlin Duerler

Instructor I

Andre Favors

Adjunct Instructor

Carol W Fetters

Instructor I

Alicen B Flosi

Adjunct Instructor

Casey L Ford

Adjunct Instructor

Cheryl M Ford

Adjunct Instructor

Andrew L Garza

Instructor I

James Girard

Adjunct Instructor

Mona R Harrell-Bodle

Instructor I

Bradd R Henry

Math Instructor I

Kimberly R Herrera

Instructor I

Jeanne M Hines

Adjunct Instructor

David S Hooker

Humanities, English Instructor III

Brian R Hurlbut

Math Instructor III

Sharon B Jacobs

Frank J. Robinson Center, Silsbee Coordinator

Dawn A Katz

Department Chair

Arthur Kees

Adjunct Instructor

Sherry D Kilgore

Executive Associate Sr.

Sha Nelle N Lawson

STEP Project Coordinator

Mary F Linn

Adjunct Instructor

Elic Llewellyn

Adjunct Instructor

Alys M Marken

Instructor I

Kenneth J Mason

Department Chair / Instructor II

Rita J McClelland

Humanities, English Instructor III/Developmental Education Coord

Beverly B Miller

Adjunct Instructor

Victor T Miller

Adjunct Instructor

Nicholas B Mires

Adjunct Instructor

Nicole M Mitchell

Instructor I

Alex D Monceaux

Adjunct Instructor

David P Mosley

Vice President for Strategic Initiatives

Irma L Moulton

Adjunct Instructor

Tiffany Murphy

Adjunct Instructor

Dr. Thomas Noyola, Ed.D.

Instructor II

Trudie L Partain

Instructor I

Britton L Peveto

Adjunct Instructor

Meagan Phillips

Adjunct Instructor

Julie R Pitts

Coordinator of Student Enrollment

Adonia Placette

Adjunct Instructor

William G Rash

Adjunct Instructor

James C Rawls

Instructor I

Casi L Rekieta

Adjunct Instructor

Sarah E Ridley

Adjunct Instructor

Emily Rueda

Math Instructor III

Deloris D Savoy

Field Representative/ Academic Advisor

Jackie Simien

Adjunct Instructor

Ebony S Simpson

Administrative Associate Sr.

William H Sizemore

Humanities, English Instructor I

Mary L Sizemore

Department Chair

Selena M Slaughter-Thierry

Adjunct Instructor

Dr. Leigh G Smith, Ed.D.

Instructor III

Dr. Tracy L Spencer, Ph.D.

Humanities Instructor II

Shannon T Tanner

Adjunct Instructor

Thomas L Tanner

Adjunct Instructor

Richard D Taylor

Adjunct Instructor

Jana I Tiefenwerth

Adjunct Instructor

Melanie L Toups

Adjunct Instructor

Roben R Vallar

Adjunct Instructor

Sarah E Wallace

Instructor I

James H Watts

Adjunct Instructor

Dennis White

Instructor II

Dr. Melaney C Whiting, J.D.

Adjunct Instructor

Dr. Ella V Williams, Ed.D.

Adjunct Instructor

Christopher S Woodall

Adjunct Instructor

Wei Zhang

Instructor I

Healthcare and Sciences

Dr. Bryan L Barron, D.C.

Instructor II

Brenda A Barrow

Program Director/Instructor IV

Ruth A Blanchard

Adjunct Instructor

Lisa M Bland

Instructor I

Deena M Boland

Summer Faculty

Deborah W Brown, RDH, MS

Program Director/Instructor IV

Tami K Browning, RDH

Adjunct Instructor

Dr. Shannon Burke, D.C.

Adjunct Instructor

Tena M Cobb

Instructor II/Clinical Coordinator

Deborah L Cross

Adjunct Instructor

Barbara L Cummings

Instructor I

Dianne R Deranieri

Instructor II/Clincial Coordinator

Rebecca S Ebarb

Adjunct Instructor

Vicki J Fruge

Instructor III

Coya A Garrett

Adjunct Instructor

Dr. Sam C Giglio, DDS

Adjunct Instructor

Connie J Grass

Adjunct Instructor

Dana M Green

Adjunct Instructor

Larry D Gregory

Adjunct Instructor

Richard P Griffin

Adjunct Instructor

Joy L Griffin, ASP

Program Director / Instructor II

Lisa R Harrell, RDH, BS

Instructor II/Clinic Coordinator 2nd

Tonia L Johnson

Program Director/Instructor I

Brad A Jones

Adjunct Instructor

Cynthia L Landry

Adjunct Instructor

Stephanie A Lanoue

Instructor II

Shunetta J Lewis

Program Director/Instructor I

Melissa A Mann

Instructor I

Cynthia A McKinley

Instructor IV

Gina M McMahon

Instructor II

Sherry K Mitchell

Adjunct Instructor

Harry L Morgan

Adjunct Instructor

Sheryl A Nance

Instructor IV

Bryan Neal

Instructor I

Ginger M Quinn

Instructor I

Lori A Rogers, RDH, BS

Instructor I/Clinic Coordinator 1st

Lacey F Stinebrickner

Instructor II/Clinical Coordinator

Stacy L Taylor

Instructor II

Judy A Tinsley

Program Director/Instructor II

Fadhili M Tuguta

Instructor I

Gwendolyn Walden

Instructor II

Staci M Waldrep

Program Director / Instructor III

Iesha S Washington

Adjunct Instructor

Reginald P Whittaker

Department Chair

Gail B Williams

Program Director/Instructor IV

Dr. Niveen K Yaseen, Ed.D.

Adjunct Instructor

Public Service and Safety

Anthony J Davis

Assistant Director Police Academy

Misti R Dearing

Adjunct Instructor

Sharon L Hughes

EMS Instructional Staff

Kenneth J Mason

Department Chair / Instructor II

Nicole M Mitchell

Instructor I

Dr. Thomas Noyola, Ed.D.

Instructor II

Julie R Pitts

Coordinator of Student Enrollment

John W Randall

Coordinator, Regional Fire Academy

Clinton R Vannoy

EMS Program Clinical Coordinator

James A Welch

Emergency Medical Technology Program Director

Dennis White

Instructor II

Technology

Jess P Anderson

Welding Instructor Instructor I

Jason T Bingham

Welding Instructor Instructor I

Clyde W Bradley

Adjunct Instructor

Troy A Burnett

Instructor I

Jerry W Campbell

Instructor IV

Brent A Campbell

Instructor I

Steve M Champagne

Instructor I

Thomas P Culp

Adjunct Instructor

Thomas Day

Instructor I

Henry J Gaus

Heating, Ventilation and Air Conditioning Program Director

Dusty A Green

Welding Instructor Instructor I

Thomas M Griffin

Adjunct Instructor

Darrell Grissom

Instructor I

Minus J Hargrave

Instructor I

Leslie Harris

Utility Line Technician Program Director

Marlon D Hickman

Adjunct Instructor

Chelsea L Hoke

Instructor I

William C Holton

Industrial Maintenance Program Director / Instructor I

Weldon C Jacobs

Instrumentation Program Director / Instructor II

Warren D Jordan

Utility Line Technician Program Director

Russell W Koenig

Utility Line Technician Program Director

James E LeBlanc

Adjunct Instructor

Alex T Lewis

Adjunct Instructor

Pete Matak III

Advanced Engine Technology Program Director / Instructor IV

Richard A McAnally

Instructor I

John M McKeehan

Welding Technology Program Director / Instructor II

Edgar F Neely

Instructor II

Margaret Noble

Welding Instructor Instructor I

Patrick M O'Connor

Department Chair / Instructor II

Tiffany Parker

Instructor I

Brian S Parrack

Instructor I

Johnny L Pousson

Instructor I

David L Roark

Adjunct Instructor

Pablo Rodriguez

Instructor III

Henry M Sedoruk

Adjunct Instructor

Stanley A Spooner

Instructor I

Robert W Sweeney

Instructor I

Walter L Tucker

Instructor III

Mark R Wallace

Adjunct Instructor

Lloyd G Williams

Adjunct Instructor